Yaz aylarında, özellikle sıcak havalarda serinlik sağlamak amacıyla önemli bir göreve sahip olan klimalar, kış aylarında da ısınma amaçlı kullanımı gün geçtikçe artmakta

     Yaz aylarında, özellikle sıcak havalarda serinlik sağlamak amacıyla önemli bir göreve sahip olan klimalar, kış aylarında da ısınma amaçlı kullanımı gün geçtikçe artmakta. Doğalgaz ücretlerinin yüksek olması nedeniyle elektrik ile çalışan klimaların, kolay kurulumu ve masrafsız olması nedeniyle kış aylarında da alternatif ısıtma seçeneği olarak karşımıza çıkmasına sebebiyet veriyor.

     Peki kış aylarında ısınma amaçlı kullanılan klimaların, elektrik tüketiminden tasarruf etmek mümkün mü? Elbette mümkün. Uğur Soğutma olarak sizler için klima kullanımında tasarruf sağlayacak noktalara dikkat çekmek istedik.

     Şüphesiz ki klima alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus alacağınız klimanın A sınıfı enerji tüketen bir ürün olmasıdır. Bu sınıfa ait ürünlerin diğer ürünlere nazaran daha az elektrik tüketeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. A sınıfı bir klima satın alarak aynı enerjiyle dört kat daha fazla ısı elde edebilirsiniz.

     Alacağınız klimanın BTU değerleri de ısıtacağınız ortam açısından önem taşımaktadır. Bu kapsamda klima satın almadan önce yetkili servisten bir keşif yapılmasını isteyebilirsiniz. Odalarınız ya da klimanın bulunacağı alanın büyüklüğü klimanızın BTU değerlerine direk etki edecektir. Büyük bir alanı ısıtmayı düşünüyorsanız BTU değerlerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

     Kış aylarında klima kullanımında sizlere tasarruf sağlayacak bir diğer unsur ise oda ve bina izolasyonudur. İzolasyonu yapılmamış bir binanın ısı yalıtımı zayıf olacağı için enerji tüketimi de yüksek olacaktır.

     Klimalar sayesinde ekonomik ısıtma sağlayabilirsiniz. Kışın klima sıcaklık derecesi 23 – 24 dereceyi aşmamalıdır. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamanız gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

     Kışın klima sıcaklık derecesi 23 – 24 dereceyi aşmamalıdır. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamanız gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

     Kısacası kışın doğru şekilde klima kullandığınız takdirde bütçenizde tasarruf yapmanız mümkündür. Klimanızı satın alırken keşif ekiplerinden ve teknisyenlerden kullanım bilgileri alarak rahat bir kış mevsimi geçirebilirsiniz.